PE Classes

Overview // Pricing // Aquatics Classes // Dance Classes // Fitness Classes // Golf Classes // Racquet Sports Classes // Team Sports Classes // Special Interest Classes // Yoga, Pilates & Tai Chi Classes // P.E. Wellness Classes

Classes are offered for 10 weeks, January 5th – March 13th, 2015. Classes are 50 minutes long, unless otherwise specified. Students sign up for classes on AXESS. For classes with limited enrollment, students must attend the first class meeting or contact the instructor to guarantee their space in class.

Please visit here for class descriptions. Click here for instructor bios.

Pricing

1. Students who register for PE via Axess — Tuition + Course fee
2. Students auditing PE — Course fees vary by class:

    Swimming – $110 • Fitness & Dance – $50 • Golf – $185 • Yoga – $50 • Racquet sports – $75 • Team sports – $70
    Special interest: Sailing – $185, Fencing – $110, Gymnastics – $50, Rowing – $50

3. Faculty, Staff and Community — Course fees vary by class:

  • Fitness & Dance classes – $60 F/S, $70 Community, $30 BeWell
  • Yoga classes – $60 F/S, $70 Community, $30 BeWell
  • Racquet and Team Sports – $100 F/Staff, $110 Community, $30 BeWell
  • Special Interest:
    • Sailing – $200 F/S, $225 Community, No BeWell Rates
    • Fencing – $ 125 F/S, $150 Community, No BeWell Rates
    • Gymnastics – $75 F/S, $100 Community, No BeWell Rates
    • Rowing – $75 F/S, $100 Community, No BeWell Rates

Aquatic Classes

Due to high student demand, we encourage faculty and staff to register for Recreational Swimming classes.

PE 129 Swimming: Beginning II
MW 3PM – 3:50PM • Avery Recreation Pool • Stacie Lonaker

PE 131 Swimming: Intermediate
MW 2PM – 2:50PM • Avery Recreation Pool • Stacie Lonaker
T/Th 11AM – 11:50AM • Avery Recreation Pool • Stacie Lonaker
T/Th 12PM – 12:50PM • Avery Recreation Pool • Stacie Lonaker

PE 132 Swimming: Advanced
MW 1PM –1:50PM • Avery Recreation Pool • Stacie Lonaker
T/Th 10AM – 10:50AM • Avery Recreation Pool • Stacie Lonaker

PE 133 Swim Conditioning
T/Th 11AM – 11:50AM • Avery Aquatic Center • Amy Bokker

Dance Classes

PE 17 Cardio Dance*
MW 11AM – 11:50AM • AOERC Upstairs Studio • Monica Mark

PE 63 Hip Hop*
MW 3PM – 3:50PM • AOERC Upstairs Studio • Monica Mark

PE 63 Hip Hop*
MW 6PM – 6:50PM • AOERC Upstairs Studio • Mary O’Connell

PE 109 Social Dance: Beginning*
T/Th 7:10PM – 8PM • Dellmar Courts • Ken Greer & Sheana Schreider

PE 110 Social Dance: Intermediate*
T/Th 8:10PM – 9PM • Dellmar Courts • Ken Greer & Sheana Schreider

PE 186 Zumba*
T/Th 3:15PM – 4:05PM • AOERC Upstairs Studio • Monica Marks & Alejandra Picollo

Fitness Classes

PE 2 Abs and Glutes*
T/Th 11AM – 11:50AM • ACSR Erickson Courts • Bernardo Tapia

PE 3 Jogging for Fitness
T/Th 8AM – 8:50AM • Meet outside of the AOERC • Bernardo Tapia

PE 20 Barre Fusion*
MW 9AM – 9:50AM • AOERC Upstairs Studio • Katharine Agostino

PE 23 Core Training*
MW 9AM – 9:50AM • ACSR Studio • Michele Mandell
MW 4PM – 4:50PM • AOERC Upstairs Studio • Monica Marks

PE 27 Cross Training Fitness*
MW 9AM – 9:50AM • Cobb Track • Joe Wagstaffe

PE 30 Cycling: Indoor*
MW 3:30PM – 4:20PM • AOERC Indoor Cycling Room Fitness • Tia Lillie
T/Th 8AM – 8:50AM • AOERC Indoor Cycling Room • Bobbie McWherter

PE 32 Boot Camp*
MW 2:15PM – 3:05PM • ACSR Studio • Linda Manuel

PE 76 Kickboxing*
T/Th 5:15PM – 6:05PM • ACSR Erickson Courts • Michele Mandell

PE 151 Total Body Workout*
MW 11AM – 11:50AM • ACSR Erickson Courts • Michele Mandell
T/Th 4:15PM – 5:05PM • ACSR Erickson Courts • Michele Mandell

PE 174 Weight Training: Beginning*
T/Th 10AM – 10:50AM • AOERC Fitness Center • Tamar Petrosian

PE 175 Muscle Works*
MW 7PM – 7:50PM • AOERC Upstairs Studio • Mary O’Connell

PE 177 Circuit Training*
T/Th 2PM – 2:50PM • AOERC Fitness Center • Tamar Petrosian

Golf Classes

Due to high student demand, we encourage faculty and staff to register for Recreational Golf classes.

PE 51 Golf: Beginning
MW 9AM – 9:50AM • Driving Range • Ann Walker & Lauren Dobashi
MW 10AM – 10:50AM • Driving Range • Jim Miller
MW 1:15PM – 2:05PM • Driving Range • Phil Marrone
MW 3:15PM – 4:05PM • Driving Range • Kurt Uchiyama
T/Th 10AM – 10:50AM • Driving Range • Phil Marrone
T/Th 11AM – 11:50AM • Driving Range • Phil Marrone
T/Th 2:15PM – 3:05PM • Driving Range • Andrew Ho

PE 52 Golf: Advanced Beginning
MW 9AM – 9:50AM • Driving Range • Jim Miller
MW 11AM – 11:50AM • Driving Range • Jim Miller

PE 53 Golf: Intermediate
MW 10AM – 10:50AM • Driving Range • Anne Walker & Lauren Dobashi
MW 2:15PM – 3:05PM • Driving Range • Andrew Ho
T/Th 9AM – 9:50AM • Driving Range • Conrad Ray & Graham Brockington
T/Th 10AM – 10:50AM • Driving Range • Conrad Ray & Graham Brockington
T/Th 1:15PM – 2:05PM • Driving Range • Phil Marrone

Racquet Sports Classes

PE 8 Badminton: Beginning*
MW 1:00AM – 1:50AM • AOERC Basketball Court • Matt Thornton

PE 9 Badminton: Intermediate*
T/Th 11AM – 11:50AM • AOERC Basketball Court • Matt Thornton

PE 123 Squash: Beginning/Intermediate*
MW 10AM – 10:50AM • ACSR Squash Courts • Mark Talbott

PE 138 Table Tennis: Intermediate/Advanced*
T/Th 11AM – 11:50AM • Ford Center San Diego Courts • Shashin Shodhan

PE 139 Table Tennis: Beginning*
T/Th 10AM – 10:50AM • Ford Center San Diego Courts • Shashin Shodhan

PE 144 Tennis: Beginning*
MW 2:15PM – 3:05PM • West Campus Tennis Courts • Matt Thornton
T/Th 10AM – 10:50AM • Taube South Tennis Courts • Tom Sarsfield

PE 145 Tennis: Low Intermediate*
MW 3:15PM – 4:05PM • West Campus Courts • Matt Thornton
T/Th 11AM – 11:50AM • Taube South • Tom Sarsfield
T/Th 2PM – 2:50PM • West Campus Courts • Matt Thornton

PE 146 Tennis: Intermediate*
MW 4:15PM – 5:05PM • West Campus Tennis Courts • Matt Thornton
T/Th 9AM – 9:50AM • Taube South • Thom Sarsfield

PE 147 Tennis: Advanced*
T/Th 1:00PM – 1:50PM • West Campus Courts • Matt Thornton

Special Interest Classes

PE 40 Fencing: Intermediate
MW 1:15PM – 2:05PM • ACSR Fencing Room • Valariey Naulo & Lisa Milgram

PE 58 Gymnastics: Beginning
MW 12PM – 12:50PM • Ford Center Gymnastics Center • Scott Green

PE 59 Gymnastics: Intermediate
MW 11AM – 11:50AM • Ford Center Gymnastics Center • Tabitha Yim

PE 65 Horsemanship: Beginning Riding
PE 68 Horsemanship: Student Assistant
PE 70 Horsemanship
For more information about Horsemanship classes, please visit set.stanford.edu/barn.

Team Sports Classes

PE 14 Basketball Skills*
T/Th 10AM – 10:50AM • AOERC Basketball Courts • Matt Thornton

PE 43 Futsal*
MW 9:30AM – 10:30AM • Ford Center San Diego Courts • Steve Danielson & Pat Cota

PE 45 Field Hockey: Indoor*
MW 8:15AM – 9:15AM • Ford Center San Diego Courts • Steve Danielson & Pat Cota

PE 113 Soccer: Indoor Beginning/Intermediate*
T/Th 9AM – 9:50AM • ACSR Erickson Courts • Nicole Van Dyke

PE 114 Soccer: Indoor Intermediate/Advanced*
T/Th 10AM – 10:50Am • ACSR Erickson Courts • Mike Graczyk & John Smith

PE 115 Soccer: Advanced Men*
MW 3:30PM – 5PM • Johnson Turf Field • Mike Graczyk & John Smith

PE 116 Soccer: Advanced Women*
T/Th 3:30PM – 5PM • Johnson Turf Field • Nicole Van Dyke

PE 162 Volleyball: Beginning*
T 7PM – 8:50PM • Maples Practice Gym • Andy Price

PE 163 Volleyball: Intermediate*
Th 7PM – 8:50PM • Maples Practice Gym • Andy Price

Yoga, Pilates Classes & Tai Chi

Due to high student demand, we encourage faculty and staff to register for Yoga classes through HIP or Recreation. Students must bring their own yoga mat for these classes.

PE 180 Yoga: For Stress-Less Living*
MW 2:15PM – 3:05PM • Burnham Pavilion • Ann Merlo

PE 181 Yoga: Beginning*
T/Th 11AM – 11:50AM • Burnham Pavilion • Haliel Selig

PE 182 Yoga: Asana Practice*
MW 8AM – 8:50AM • ACSR Studio • Nanci Conniff
MW 3:15PM – 4:05PM • ACSR Studio • Ann Merlo
T/Th 1:15PM – 2:05PM • ACSR Studio • Ying Mitchell

PE 185 Yoga: Intermediate Asana*
T/Th 9AM – 9:50AM • ACSR Studio • Haliel Selig

PE 183 Yoga: Advanced Asana*
T/Th 10AM – 10:50AM • ACSR Studio • Haliel Selig

PE 184 Yoga/Pilates Fusion*
MW 10AM – 10:50AM • AOERC Upstairs Studio • Katharine Agostino
T/Th 3:15PM – 4:05PM • ACSR Studio • Ying Mitchell

PE 90 Pilates Mat*
T/Th 2:15PM – 3:05PM • ACSR Studio • Ying Mitchell

PE 140 Taiji Quan (Tai Chi)*
MW 10AM – 10:50AM • Burnham Pavilion • Mei Zhang

PE 141 Taiji Quan: Intermediate (Tai Chi)*
MW 11AM – 11:50AM • Burnham Pavilion • Mei Zhang

P.E. Wellness Classes

WellnessEd Courses — Students – $50, F/S $65, Community $75

WELLNESS 18 Strengthening the Heart through Compassion*
W 3:30PM – 5:20PM • 160-124 • Monica Hanson

WELLNESS 187 Analysis of Human Movement*
Th 7PM – 9PM • EDU206 • Clyde Wilson

WELLNESS 190 Introduction to Nutrition*
MW 10AM – 10:50AM • 320-220 • Hava Ungar

WELLNESS 194 Healthy Cooking: Food as Medicine*
M 2:15PM – 3:45PM • 380-381T • Carley Hauck

WELLNESS 201 Flourishing*
W 3:15PM – 5:05PM • ENCINAW202 • Fred Luskin

WELLNESS 202 Wellness: Mind, Body, Spirit*
T 6:15PM – 8:05PM • 200-030 • Aneel Chima

WELLNESS 204 Resilience: How to Bounce Back*
W 6:30PM – 8PM • SHRIRAM104 • Aneel Chima

WELLNESS 207 Meaningful Work: Finding a Career you Love*
M 6:30PM – 8PM • 380-380D • Shani Robins

Auditor Registration

If you have been approved by the class instructor to audit a class, please click here and enter the class password.

Questions

Please contact Tia Lillie, Assistant Director for Physical Education, at tlillie@stanford.edu or 650-723-7686